ÜRÜNLER & ÇÖZÜMLER - TEKSTİL
TETRA CAD (Versiyon: 9.0.0.2400)

Günümüz çalışma koşullarında konfeksiyon üreticilerinin model yoğunlukları artış gösterirken buna bağlı olarak sipariş büyüklükleri azalmaktadır. Bu durum doğal olarak modelhane ve kesimhanelerde kalıp ve pastal hazırlama trafiğini arttırmaktadır. Yüksek tempolu çalışmaya uyum sağlama, verileri düzenli bir şekilde kayıt altına alma, maliyetleri kontrol altına alarak azaltma adına TETRA CAD kullanıcılarına destek vermektedir.

Özellikle kullanım kolaylığı dikkate alınarak tasarlanan TETRA CAD yazılımı üreticinin isteklerini göz önünde tutarak geliştirilmektedir. İşlemleri hızla tamamlamanın yanı sıra kumaş tasarrufu ve maliyetler üzerine de etkili olan TETRA CAD kullanıcılarına daha profesyonel ve daha rahat çalışma ortamı yaratmıştır.

 
KALIP MODULÜ

Özellikle sıfırdan kalıp hazırlama işlemini bilgisayara taşıyan TETRA CAD ile modelistler hem üretim kalıplarını daha hızlı sonuçlandırmakta hem de maliyet çalışmaları için gerekli birim metraj çalışmasıyla planlamayı desteklemektedir.

Kalıpların doğrudan bilgisayarda oluşturulması ile ilgili geliştirilen kütüphaneden istenen giysinin seçilmesi ve tabloda gerekli ölçülerin doldurulmasıyla ekranda oluşturulan temel kalıp aynı zamanda serilendirilmiş ve dikiş paylarını da üzerine almış durumdadır.

Model uygulama ile ilgili tüm bölümler kullanıcısını tek aşamada sonuca ulaştırır. Cep yeri işaretleme, pens yaratma, yırtmaç ekleme, mostra hazırlama, pervaz oluşturma, büzgü payı verme gibi işlemler oldukça pratikleştirilmiştir. Modelistin kağıt-kalem-kartonlama çalışmaları ortadan kaldırıldıktan sonra diğer aletleri olan mezura ve hesap makinesinin kullanımı da TETRA CAD programı ile ortadan kaldırılmıştır. İstenilen tüm ölçüler ve bunlara ilişkin hesaplamalar programda modelisti desteklemektedir.

Kalıp modülü çalışmalarında işlemleri geri alma ve yineleme seçeneklerinde fonksiyon ve işlem miktarı açısından sınırsız desteklenmektedir.

 
PASTAL MODULÜ

TETRA CAD ile Pastal hazırlama işleminde zaman ve kumaş tasarrufu sağlanmaktadır. Gerekli asorti planı ve kumaş eni bilgileri doğrultusunda pastal alanına iletilen kalıplar ile pastal hazırlama işlemi hızla sonuçlandırılır. Günümüz ihtiyaçları ve piyasa talepleri değerlendirilerek pastal hazırlama fonksiyonlarına pratikteki uygulamalar dahil edilmiştir. Kumaş enlerindeki değişimlere uyum, gerektiğinde kalıplara pastal alanında müdahale etme, tüp kumaşa ya da çizgili ve ekoseli kumaşlara yerleşim gibi daha pek çok pratik çözümü içermektedir. Kumaş eninin değiştiği durumlar için ya da yıkama çekmesi/esneme durumları dikkate alınarak TETRA CAD kendi yöntemlerini sunmaktadır.

Dokuma kumaşlar için metraj, örme kumaşlar için gramaj hesaplamalarıyla raporlar alınabilmektedir. Hazırlanan pastallar; plotter, printer, cutter a çıktı alma amacıyla ya da Microsoft Word / Excel dosyalarına aktarılabilmektedir.

 
OTOMATİK PASTAL SİSTEMİ

TETRA CAD Otomatik Pastal, yerleşimi dakikalarla sınırlı sürede tamamlamanın yanı sıra kumaş tasarrufu da sağlamaktadır. Giysi maliyetinin büyük bir bölümünü kumaş oluşturmaktadır. Dolayısıyla hammaddenin kontrol altına alınması maliyeti önemli ölçüde azaltmaktadır.

Geliştirilen otomatik pastal programının Basic ve Premium olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. Zaman ve Verimlilik hedeflerine bağlı yerleştirme, beden yönü ayarlama, kalıp döndürmeleri, istendiğinde düz iplikten sapma, kumaş kanat farkını dikkate alma, beden gruplama, ek atma, istendiğinde kalıplar arasına boşluk bırakma, tüp kumaş, ekose/çizgili kumaşlara uygun yerleşim gibi pek çok özelliği desteklemektedir. Ayrıca dxf uyumuyla diğer tüm CAD sistemleriyle de çalışmaktadır.